Yaşarken Ölümü Hissettiren Hastalık: Cotard Sendromu

Cotard, diğer bir deyişle “Yürüyen Ceset” sendromu kişinin kendi vücut bütünlüğünü, bedenen varlığını inkar ettiği nihilistik yanılsama durumudur. Bu sendromdan muzdarip kişiler, kendilerinin artık hayatta olmadığına inanarak vücut dokularının çürüdüğünü kanlarının çekildiğini iddia ederler. Bu kişiler çok fazla halüsinasyon gördüklerinden iddia ettikleri duruma daha da inanırlar. Çevrelerine, kendi sözde ölümlerini kanıtlamak için intihar gibi tehlikeli yollara başvurabilirler.

Bu sendrom, ismini 1880 yılında kendisini tanımlayan Fransız Nörolog Jules Cotard’dan almıştır. UFPE’de yüz vaka üzerinde yapılan analizlerde en belirgin semptomların depresif ruh hali, nihilistik yanılsama, kaygı, suçluluk yanılsaması, ölümsüzlük yanılsaması ve hipokondriyak sanrılar olduğu saptanmıştır.

Görülme sıklığı çok düşük olan bu hastalığa şimdiye kadar Çin, Hindistan, Meksika, ABD, Danimarka ve İsveç’te rastlanmıştır. Portekiz’de sendromdan muzdarip olan bir kadın, eşinin ölümünün ardından yemek yemeyi bırakıp yemek borusunun ve midesinin birbirine yapıştığını söylemiş; Keşmir’de 28 yaşındaki bir kadın kalbinin vücudunda olmadığını ve karaciğerinin çürüdüğünü söyleyerek hastaneye başvurmuştu. İngiltere vatandaşı McKinlay ise geçirdiği motosiklet kazası sonrası artık hayatta olmadığını ve bu yüzden de yemek yemeye ihtiyaç duymadığını düşünüyordu. McKinlay, kazadan sonra oluşan hafıza kaybının yaşadığı bu hislerin gerçek olduğuna kendini inandırdığını söylüyordu.

Sıklıkla kadınlarda görülen bu durumun nörolojik bir rahatsızlıktan kaynaklandığı düşünülse de (Mayo Clinic’te yapılan nörogörüntülemelerde frontal lob değişikliği, genel hacim kaybı ve iskemik değişiklikler saptandı.) sebebi kesin değildir. Cotard Sendromunun pek çok fizyolojik ve psikiyatrik hastalıkla birlikte ortaya çıkabileceği de yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Bu nadir görülen kompleks sendromun tedavisinde elektroşok ve çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Literatürde en çok tarif edilen yöntem elektrokonvülsif tedavi olsa da bazı klinikler tedavi yöntemi olarak, farmakoterapi, davranış terapisi, psikoterapi, rehidrasyonu da tercih etmektedir. Son zamanlarda beyin aktivitesinin incelenmesi ile bu kişilerin beyin fonksiyonlarının uyku durumundaki kişilerlere benzerlik gösterdiği görülmüştür. Yukarıda adı geçen McKinlay ise bir başka Cotard hastasıyla konuşmanın kendisine iyi geldiğini uzmanlara iletmiştir.


One thought on “Yaşarken Ölümü Hissettiren Hastalık: Cotard Sendromu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.