Dünyaya Erken Bir Merhaba: Prematüre Bebek Geoff

Hamileliğin 37. haftasından önce doğan bebekler “prematüre” olarak biliniyor. Prematüre bir bebeğin bakımı, düşük kilosu ve diğer olası sağlık sorunları sebebiyle zor ve zaman alıcı olabilir. Buna ek olarak birçok prematüre bebek, hastanede daha uzun süre kalmaya ihtiyaç duyar. Ama unutumalıdır ki doğru müdahale ve gerekli bakımlarla hayata erken başlayan kahramanlarımızı yaşama bağlamak mümkün…

Her yıl yaklaşık 1,5 milyon bebeğin doğduğu ülkemizde 150 bin prematüre bebeğin yoğun bakımda, desteğe ihtiyacı oluyor. Dünya çapında ise bu sayı yıllık 15 milyonu buluyor. Gerek ülkemizde gerekse dünyada bu oran bu denli fazlayken her yıl 17 Kasım ‘’Dünya Prematüre Günü’’ olarak kabul ediliyor. Toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturmak maksadıyla da mor renk çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Zor bir süreçten geçen aile ve çocuklara destek olunuyor. Moral ve motivasyon sağlanıyor.

Dünya Prematüre Günü
Kaynak: Unsplash

Prematüre doğan miniklerimizin ve ailelerinin hissettiklerini, 1978 yılında dünyaya henüz 26 haftalıkken adım atmış Geoff’ in ağzından dinlemeye ve kendinizi birkaç dakikalığına da olsa onların yerine koymaya ne dersiniz?

Hazırsanız, Geoff’e kulak verelim:

Prematüre olarak büyürken, erken doğumunuzun, annenizin geçirmiş olduğu hamilelik sürecinin, kilonuzun ve tıbbi sorunlarınızın farkındasınız. Annem, doğduğum günden 11 yaşıma kadar her şeyi kapsayan yeni doğan yoğun bakım ünitesindeki ve çocukluğumdaki zamanımın bir günlüğünü tutmuş. On bir yaşıma geldiğimde, hayati istatistiklerimin çoğunu günlüğümden okuyabiliyordum.

1978’de Bristol Southmead Hastanesi’nde doğdum. 26 haftalık anne karnındaki sürecimden sonra, hastanede tam yeni doğan yoğun bakım alan ilk 1000 g bebekten biriydim. O zamanlar basında son derece düşük doğum kilom ve tıbbi sorunlarım nedeniyle “mucize bebek” olarak tanımlanmıştım. Klişe olduğunu biliyorum ama hayatta kalmam beklenmiyordu. Şansım o kadar zayıftı ki hayatımın ilk iki haftasında bir ismim bile yoktu. Altıncı haftada vaftiz edildim, ardından dokuz haftalıkken menenjit geçirdim. Toplamda 168 gün hastanede kaldım.

Geoff hastanede
Kaynak: Bliss

Doğumum hakkında bildiğim her şey, çoğunlukla yalın gerçekler ve rakamlardan ibaretti. Onları zihnimde yerleştirmek için çok az bağlam vardı. Hiçbir biçimde başka prematüre bebekleri veya prematüre doğan kendi yaşımdaki çocukları bilmiyordum. Yıllar geçtikçe, erken doğumumun teknik yönü ile ilgili çeşitli bilgiler aramaya başladım. Sonunda, erken doğan diğer yetişkinlerle iletişim kurabileceğim bir dizi çevrimiçi platform buldum. Böylelikle sadece benzer tıbbi tedaviler almayan, aynı zamanda benimle benzer sorunları ve soruları olan diğer yetişkinlerle doğumum hakkında konuşabilme fırsatım oldu. Kelimenin tam anlamıyla; bir “mucize bebek ” olarak büyümenin nasıl bir şey olduğunu bilenler ile.

Geoff hastanede
Kaynak: Bliss

Bu insanlarla konuşurken zihnimdeki tüm taşlar yerine oturmaya başladı. Aklımdaki birçok şey netleşti. Konuşmalarımızın ana odak noktası: ne kadar erken doğduğumuz, yoğun bakımda ne kadar kaldığımız ya da okulda ne kadar başarılı olduğumuz değildi. Bunun yerine, uzun vadeli yaşam kalitemiz ve etrafımızdakilerden aldığımız destekle ilgiliydi.

Hikayem artık benzersiz değildi. Hayal edebileceğimden çok daha fazla ortak noktaya sahip olduğum diğer insanlarla birlikte; kocaman bir resmin parçasıydı. 70’lerin sonlarında veya 80’lerin başında doğan bizler için, bakımımız genellikle en son teknolojiyi kullanmayı veya yeni doğan bakımında standart uygulama haline gelmeye devam edecek yeni tedavi yöntemlerinin denenmesini gerekli kılıyordu. Yine de tüm bu modern müdahalelere rağmen, nihayet yeni doğan yoğun bakım ünitesinden ayrılma günü geldiğinde, hepimize oyuncak bebek giysileri giydirilecek ve eve bir çocuğun oyuncak bebek arabasıyla götürülecektik.

Ebeveynler, akrabalar, sizin bakımınızla görevlendirilen doktorlar, hemşireler olsun… Sizin adınıza başkaları tarafından yapılan fedakarlıkları genellikle hayatınızın ilerleyen dönemlerine tam manasıyla anlayabiliyorsunuz. Erken yaşama dair bunca bildiğim şeye rağmen, tek bir noktada hiçbir deneyimim yok:

Erken veya hasta bir bebeğe sahip ebeveyn olma konusunda. 

Bebeğinizin geceye yenilip yenilmediğini görmek için her sabah hastaneyi aramak zorunda olmanın, yine herhangi bir enfeksiyon nedeniyle bebeğinizin tekrar havalandırmaya başlaması gerektiğinin söylenmesinin nasıl bir his olduğunu size anlatamam. Hele ki bebeğinizi ilk kez kucaklamak için sekiz hafta beklemenin nasıl bir şey olduğundan asla ama asla bahsedemem. Bunların hepsi, ebeveynlerimin uğraşmak zorunda kaldıkları şeyler ve yaptıkları için onlarla çok gurur duyuyorum.

Geoff
Kaynak: Bliss

Diğer prematüre yetişkinler ve ben, belki bir ebeveyn olarak yeni doğan yoğun bakım ünitesinde geçmenin nasıl bir şey olduğunu söyleyemeyiz ancak kendimiz olarak, çocuğunuzun şu anda bulunduğu yerdeyken, bu denli gurur duyulası olmanız için size bazı cesaret verici hislerimizi açıklamak istiyoruz:

“Sadece oturup beklemek sizlere, yardım edebiliyormuşsunuz gibi hissettirmeyebilir ancak her an bana olan sevginiz, desteğiniz ve inancınız için minnettarım.”

Geoff, 26. haftada doğdu. 1978 doğumlu.

“Sevginiz, sabrınız ve gücünüz her an değerlidir.” 

Kelly, 26. haftada doğdu. 1984 doğumlu.

“Beni sevdiğinizi ve benim için endişelendiğinizi biliyorum. Ben küçücük ve kırılganım ve bu sizi korkutuyor. Ama varlığınız, nazik dokunuşunuz, yumuşak ninnileriniz ve rahatlık fısıltılarınız kalbime ulaşıyor. Bunu birlikte atlatacağız. Öyle hissettirmeyebilir ancak varlığınız bana savaşmaya devam etme gücü veriyor.”

Karla, 32. haftada doğdu.

Yaşamım boyunca yeni doğan bakımında sağlanan ilerlemeleri gördüm ve bu hikâyenin bir parçası olduğumu söylemekten son derece gurur duyuyorum!
Prematüre olduğumu söylemekten gurur duyuyorum!

-GeoffKAYNAKÇA:

 1. World Healt Organization. ‘’Preterm birth.’’(Last Update: 19 February 2018) https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth
 2. BBC. ‘’Premature babies: Your stories.’’ (Last Update: 7 March 2011)https://www.bbc.com/news/health-12666536
 3. Bliss. ‘’What it was like to be born premature Geoff’s story.’’ (Last Update: 2 September 2019)https://www.bliss.org.uk/story/geoffs-story
 4. Huggies. ‘’Bebekler neden prematüre doğar?’’ (Son Güncelleme: 10 Kasım 2020) https://www.huggies.com.tr/tr-tr/dogum/premature-bebekler/bebekler-neden-premature-dogur
 5. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi. ‘’Merkezimizde ‘Dünya Prematüre Günü’ Etkinliği Düzenlendi.’’ (Son Güncelleme: 25 Kasım 2019) https://hastane.beun.edu.tr/haberler/merkezimizde-dunya-premature-gunu-etkinligi-duzenlendi..html


TUĞBA YILDIRIM

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi BETAT Genel Sekreteri

One thought on “Dünyaya Erken Bir Merhaba: Prematüre Bebek Geoff

 • 17 Kasım 2020 tarihinde, saat 13:17
  Permalink

  Dünya Prematüre Günü için farkındalık yazısı ancak bu kadar güzel ve anlamlı olabilirdi. Ellerine sağlık çok güzel olmuş…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.