Siyami Ersek- Türkiye’de Başarılı İkinci Kalp Nakli Ameliyatını Yapan Türk Cerrahımız


Tarihte Bugün: Prof.Dr. Siyami Ersek Kimdir?
Kaynak:https://www.abcgundem.com/

Siyami Ersek, 6 Haziran 1920 tarihinde Uşak’ta doğdu. İlkokulu İzmir İkiçeşmelik’te bitiren Siyami Ersek, ortaokulu İzmir Erkek Lisesi’nde, Liseyi ise İstanbul Erkek Lisesi’nde birincilikle tamamladı. 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip cerrahi dalında uzmanlaşan Siyami Ersek, 1948-1949 yıllarında İngiltere’de göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji üstüne çalışmalar yaptı.

1951 yılında Ersek, Heybeliada Senatoryum’un cerrahi uzmanlığına getirildi. 1956 yılında Uludağ Senatoryumu’nun başhekimliğine getirildi. 1958 yılında ise Süreyyapaşa Hastanesi’nde de çalışmaya başladı. 1961 yılına kadar bu üç görevi de birlikte yürüttü.

1962 yılında Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesinde İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezini kurdu ve yaklaşık yirmi yıl süreyle bu merkezin başhekim ve cerrahi servis şefi oldu. Adı geçen merkez, akciğer ve kalp hastalıklarının tedavisinde ülkemizin en ileri düzeydeki sağlık kurumlarından biri ün kazandı. Ekibi ile Türkiye’de ilk açık kalp ameliyatını, İstanbul Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde 1963 yılında gerçekleştirdi.

Yine bu hastanede, 1963 yılında ilk yapay kalp kapakçığı ameliyatını uyguladı. Avrupa’da üç kalp kapağı değiştirilmesi ameliyatını yapan ilk cerrah Siyami Ersek oldu.

3 Aralık 1967 tarihinde Doktor Christiaan Barnard’ın gerçekleştirdiği ilk kalp ameliyatını incelemek üzere Güney Afrika’ya gitti.

22 Kasım 1968 tarihinde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Doktor Kemal Beyazıt tarafından Türkiye’de ilk defa yapılan bir kalp nakli yapıldı, ancak hasta sadece 18 saat yaşayabildi. Bunun hemen ardından Doktor Siyami Ersek tarafından 27 Kasım 1968 tarihinde İstanbul’da yapılan Türkiye’deki ikinci kalp nakli ameliyatı başarılı olmuştur. Profesör Doktor Siyami Ersek, insanda red olayına yol açarak çoğu kez ölümle sonuçlanan, verici bulmaktaki güçlükler, yasal ve toplumsal sorunlar nedeni ile dünyada uygulaması ertelenen kalp nakli denemelerini sürdürmedi. Türkiye’de sık rastlanan konjenital kalp hastalıklarına ve romatizmal kalp hastalıklarına bağlı kapakçık bozukluklarının ameliyatla tedavisine ağırlık vermiştir. Göğüs cerrahisi alanındaki ilk uygulamalarında akciğer tüberkülozu ve başta mikrobik hastalıkların tedavisi amacıyla birçok pnömonektomi ve lobektomi ameliyatları yaptı.

Ülkemizde modern göğüs, kalp ve damar cerrahisi kliniklerinin kuruluşunda ve gelişmesinde büyük emeği olan Siyami Ersek, bu dalda pek çok uzman yetiştirdi ve sayısız hastaya şifa verdi.

Siyami Ersek, 1972 yılında Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası üyesi oldu. 20 yıl boyunca bu görevde kaldı. 1973 yılında profesörlüğe yükseldi. 1983 yılında emekli oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Danışma Meclisi İstanbul Üyesi olarak da görev yaptı. Yaklaşık 30 kalp ameliyatı yapan Siyami Ersek’in yabancı dillerde yayınlanmış elliyi aşkın makalesi vardır. Siyami Ersek, 1985 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevi de yaptı.

26 Ekim 1993’te, kurucusu olduğu İstanbul Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’nde çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

KAYNAKÇA

1. Siyami Ersek

Son güncelleme: 1 Haziran 2020

https://tr.wikipedia.org/wiki/Siyami_Ersek

2. Siyami Ersek Biyografisi

https://www.biyografi.info/kisi/siyami-ersek

3.Tarihte Bugün: Prof.Dr. Siyami Ersek Kimdir?

Son güncelleme: 8 Haziran 2020

https://www.abcgundem.com/gundem/tarihte-bugun-profdr-siyami-ersek-kimdir-2684/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.