Semptomdan Sanata

Tıp; hastalıkları iyileştirmek, hafifletmek ya da önlemek amacıyla başvurulan teknik ve bilimsel çalışmaların tümüdür. Sanat; bir duygunun, tasarımın, güzelliğin dışavurumunda, anlatımında kullanılan yöntemlerin tümüdür.
     Eski çağlarda tıp ve sanat aynı kişiler tarafından icra edilirdi. Yaşamın ortak paydalarıydı. Zamanla tıp ve sanat birbirinden ayrılmış olsa da birbirlerini etkilemeye devam etmişlerdir. Peki tıp ve sanat birbirini nasıl etkiler?
     Çoğu sanat eserinde hasta, hastalık, hekim,anatomi gibi olgular işlenmiştir. Bu eserlerin bir odağı vardır: Tıp ve sanatın birbirleri üzerindeki etkileri. Bu etkileri örneklendirelim:
     Van Gogh yaşamının son yıllarında mücadele ettiği epilepsi hastalığını tablolarına yansıtmıştır.  Bu tablolar zaman zaman çok farklı anlamlara yol açar. Gizemleri hâlâ tıp uzmanları tarafından incelenmektedir.
  


     
     Chopin, tüberküloz hastalığı sırasında çektiği acıları nağmelerine bestelemiştir.
     Claude Monet, geçirdiği migren ataklarını tablolarına yansıtmıştır.


     Bu üç örnek tıbbın sanata etkilerini, sanata somutlaşmasını anlatıyor. Biraz da sanatın tıbba etkilerini örneklendirelim:
     Rembrandt Dr. Tulp’un Anatomi Dersi adlı  tablosu tıp eğitiminde kadavra üzerindeki anlatımını resmediyor. Tanınmış bir cerrah ve bir anatomist olan Dr. Tulp, tabloda iri siyah şapkasıyla seçkin yerini oldukça farkettirir.

     Pablo Picasso Bilim ve Hayırseverlik adlı tablosunda doktor-hasta ilişkisini resmetmiştir. Tablodaki doktor onu resim konusunda destekleyen babasıdır. Babasını mesleğinde ehli bir doktor olarak resmeder.     Bu ve bunun gibi çoğu sanat eseri yaşamın kendisi gibi tıbbın ve sanatın içiçe olduğunun somut göstergesidir. Günümüzde bu etkileşim azalmış olsa da birbirini besleyen bu iki dal bu etkileşimle ürünlerini vermeye devam edecektir.

Kaynakça:

content://media/external/downloads/28607

content://media/external/downloads/28628

content://media/external/downloads/28608

content://media/external/downloads/28629

4 thoughts on “Semptomdan Sanata

 • 25 Haziran 2022 tarihinde, saat 22:16
  Permalink

  Konu ve görsel uyumunu beğendim elinize sağlık

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2022 tarihinde, saat 18:51
  Permalink

  Tebrik ederim canım çok güzel yazmışsın
  Daha nice başarılara

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2022 tarihinde, saat 20:40
  Permalink

  Yüreğine,kalemine sağlık .

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.